A-Level
EDEXCEL
Chemistry
May 2021
1 Marks
QP-202105-Chemistry-U1 · Question 20
Question (excerpt):
20 A sample of seawater with a mass of 1 kg contains 6 × 10−9 g of gold. How many atoms of gold, to one significant figure, are there in 1 g of this seawater? [Ar value: Au = 197 Avogadro constant = 6…
20 A sample of seawater with a mass of 1 kg contains 6 × 10−9 g of gold. How many atoms of gold, to one significant figure, are there in 1 g of this seawater? [Ar value: Au = 197 Avogadro constant = 6…
Official Mark Scheme & Solution
The official answer and mark scheme are available to signed-in users in the PaperAce App.
