A-Level EDEXCEL Chemistry June 2017
1 Marks

QP-201706-Chemistry-U1-old · Question 3

#amount #of #substance #calculate
Question (excerpt):
DO NOT WRITE IN THIS AR 3 Calculate the empirical formula of the compound with the percentage composition by mass: Li = 17.9%; P = 26.8%; O = 55.3% Molar masses / g mol–1 Li = 6.9, P = 31.0, O = 16.0 …

Question Slice Image

Question 3 Image

Official Mark Scheme & Solution

The official answer and mark scheme are available to signed-in users in the PaperAce App.

Related Questions on Similar Topics

Practice this Question in PaperAce App

Enjoy Apple Pencil drawing canvas, split-screen Mark Scheme grading, and smart wrong question book on iPad & mobile.

View Full Paper (QP-201706-Chemistry-U1-old)